Jdi na obsah Jdi na menu
 


27. 2. 2009

Zloději na Hasině

Na podzim loňského roku bylo za účasti veřejnosti a tisku otevřeno nové odpočívadlo u přírodovědné naučné stezky Údolí Hasiny u Lipence. Reagovali jsme tak na absenci místa k odpočinku poblíž naučné stezky, kde by si návštěvníci mohli po absolvování trasy odpočinout, posilnit se nebo si jenom popovídat. Celý prostor odpočívadla byl uklizen, zbaven náletových dřevin a travní porost byl během roku několikrát pokosen. Podél příjezdové cesty jsme vysadili 13 stromů lípy srdčité a dubu letního, volný prostor byl doplněn novým informačním panelem, dvěma dřevěnými lavicemi, odpadkovými koši, stojanem na kola a novým rozcestníkem. Projekt byl realizován základní organizací Českého svazu ochránců přírody Hasina Louny ve spolupráci se společností RWE Transgas Net, generálním partnerem ČSOP.

 

Po letech dobrovolné práce v rámci nevládní neziskové organizace si neděláme iluze o tom, že naše výsledky přetrvají na věčné časy. Rychlost a způsob, jakými občané tentokrát projevili o naši práci zájem, nás ale skutečně překvapily. Během jediného dne zmizela z odpočívadla masivní dřevěná lavice, která s ohledem na tato možná rizika, byla poctivě zabetonována do podloží. Zloděj alias sběratel dřevěných lavic se proto musel dostavit s jeřábem nebo přinejmenším s nákladním autem s postranním ramenem. Během let jsme si zvykli na vandaly ničící cedule a informační panely, na řidiče vyhazující z auta odpadky a (ne)dopité PET láhve. Vypadá to, že si budeme muset zvyknout na nový fenomén. Ničení a poškozování majetku zřejmě přináší dotyčné osobě pouze krátkodobé uspokojení. Naproti tomu zcizení majetku do svého vlastnictví pachatele uspokojí mnohem více a utvrdí ho v přesvědčení, že je chytrý, vynalézavý, prostě dokonalý.

 

Jelikož celková škoda dosáhla relativně vysoké částky, byl celý případ oznámen Policii ČR a je v současné době ve stadiu vyšetřování. Současně se však obracíme na širokou veřejnost s žádostí o pomoc při hledání odcizené lavice a jejího nového vlastníka. Domníváme se totiž, že na tak frekventované silnici Louny – Žatec si musel takového podezřelého počínání ze dne 23.2. na 24.2. někdo všimnout. Stejně tak je možné, že vašemu sousedovi se zčista jasna objevila na zahrádce krásná masívní dřevěná lavice, přestože svou zručností nikdy zvlášť nevynikal. Samozřejmě nevylučujeme ani možnost osobní msty z jakéhokoliv důvodu.

 

Pokud budete mít jakoukoliv informaci týkající se odcizení dřevěné lavice z odpočívadla v Lipenci, volejte na tel. 604956991 nebo pište na csop.hasina@seznam.cz, popř. na adresu Český svaz ochránců přírody Hasina Louny, Pivovarská 28, 440 01 Louny. Kdo Policii ČR nebo nám poskytne informaci směřující k objasnění celého případu nebo nalezení odcizené lavice, obdrží finanční odměnu.

 

Děkujeme všem, kteří mohou nám a přírodě svou všímavostí pomoci


Mgr. Jiří Bělohoubek

předseda ČSOP Hasina Louny

 

Obrazek

Odkaz:
U Lipence zmizelo masívní dřevěné odpočívadlo
(Svobodný Hlas, Louny, 9: 2, 4.3.2009, Bělohoubek J.)


Kdo ukradl dřevěnou lavici?

(Žatecký deník, Žatec, 52: 8, 3.3.2009, Bartošová E.)